Jak sprawdzić, ile kosztuje transport auta z USA?

Podobają Ci się samochody USA i chcesz jeden amerykański model sobie sprowadzić, jednak nie wiesz, ile to będzie kosztować? Na szczęście w internecie można znaleźć gotowe kalkulatory obliczające to, ile będzie kosztował transport auta z USA. Kalkulatory określają ogólny koszt transportu na podstawie określenia mniejszych kosztów. Jak działają takie kalkulatory? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kalkulator kosztów – jak działa?

Samochody USA cieszą się od lat popularnością w krajach Europy. Import takich pojazdów stanowi duży udział rynku importowanych samochodów w Polsce. Czasami taki zakup jednak bywa wielką niewiadomą, ponieważ cena auta to jedno, a koszty sprowadzenia go do kraju to drugie. Koszty transportu i inne opłaty wynikające ze sprowadzenia aut potrafią osiągać nawet 30% wartości zakupionego pojazdu. 

Świadomość kosztów sprowadzenia pojazdu ze Stanów Zjednoczonych pomaga w zaplanowaniu wydatków oraz całego procesu importowego. Zwłaszcza że niektóre opłaty są uzależniony od wielu czynników. Przykładem takiej opłaty może być akcyza, której wielkość zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika czy też tłumaczenie uwierzytelnione dokumentów związanych ze sprowadzeniem auta. Dlatego dobrze jest mieć świadomość, ile pieniędzy będziemy musieli wydać. 

W kalkulatorze możemy uwzględnić wiele opłat i usług związanych z importem pojazdu z USA. Do arkusza możemy wpisać: cenę auta, akcyzę, koszty badania technicznego, koszty tłumaczenia dokumentów oraz koszty rejestracji pojazdu. Jeśli na przykład chcemy dokładne wiedzieć, ile będziemy musieli wydać na rejestrację pojazdu do kalkulatora, możemy dodać również koszty składowe wynikające z załatwianiem tablicy rejestracyjnej, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego czy pozwoleniem czasowym. 

Importowane auta w Polsce

Według danych opublikowanych przez Instytut Badań Rynku SAMAR w 2020 roku na tereny Polski sprowadzono prawie 850 tys. pojazdów. To świadczy o tym, że Polacy lubią jeździć sprowadzonymi autami. Z samych Stanów Zjednoczonych sprowadzono ponad 30 tys. samochodów.