Zasady działania pompy magnetycznej

Jednym z lepszych rodzajów pomp, dzięki którym można hermetycznie zabezpieczyć dane medium, są pompy magnetyczne, mają one zastosowanie wielofunkcyjne. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, posiadają one magnetyczne sprzęgło, które pozwala przenosić napęd i składa się z magnesów, jak sama nazwa wskazuje. Gdzie stosuje się taką pompę i na czym polega jej działanie?

Zastosowanie pompy magnetycznej

Pompa magnetyczna najczęściej stosuje się ją tam, gdzie wymagana jest duża niezawodność instalacji, a także bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Najczęściej wykorzystuje się ją zatem w urządzeniach, które muszą tłoczyć niebezpieczny ciecze, dzięki temu, że mają sprzęgło magnetyczne i nie ma uszczelnień wału, w zasadzie nie ma takiej możliwości, aby powstały bezpośrednie wycieki.

Jak działa zatem pompa magnetyczna?

Przy pomocy sprzęgła magnetycznego, następuje obrót silnika elektrycznego, który jest przenoszony na wirnik pompy. Co ciekawe, magnez połączony z wirnikiem jest dosyć mocno zabezpieczony, w zasadzie jest to izolacja hermetyczna. Kolejną, ważną informacją jest to, że panewki pompy ochłodzone są cieczą, która jest pompowana, zatem warto wiedzieć, że urządzenia te nie są przeznaczone do pracy na sucho, raczej warto wystrzegać się tego typu ich zastosowania.

Budowa

Ciekawostką jest też to, że pompy magnetyczne bardzo często pozwalają na tłoczenie mediów o temperaturze nawet +80 stopni, dzięki temu, że budowa tej pompy jest naprawdę szczelna, można tłoczyć i niebezpieczne i agresywne dla organizmów, czy nawet innych rzeczy ciecze. Najczęściej wykorzystuje się zatem pompy magnetyczne w zakładach chemicznych, przemysłowych i w takich warsztatach, gdzie wykorzystywana są ciecze niebezpieczne.