Jak wybrać odpowiedni rodzaj materaca?

Sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia. To właśnie w tym czasie organizm odpoczywa i regeneruje siły. Dlatego też warto poświęcić czas i uważnie wybrać materac, od którego zależy jakość naszego snu. Jak to zrobić? Po pierwsze przyjrzeć się rodzajom materacy, ich składowi, twardości oraz rozmiarowi. 

 

Rodzaje materaców

 

Obecnie na ryku są dostępne różne rodzaje materaców. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Ma też swoich zwolenników i przeciwników. Jeżeli tylko wiemy, czego oczekujemy po materacu, na pewno znajdziemy odpowiedni.

materac piankowy zawiera piankę poliuretanową. Jest idealny dla dzieci: jednolity, antyalergiczny. Zapewnia termiczną izolację i wentylację. Do tej grupy należy też materac wysokoplastyczny  odporny na odkształcenia, który odpowiednio podpiera kręgosłup podczas snu. 

materac kokosowy posiada materac z warstwą sprasowanego włókna kokosu. Zwykle łączy się go z mleczkiem lateksowym. W przypadku, gdy zawiera wyłącznie matę kokosową bez dodatku lateksu jest mniej wytrzymały. Dlatego warto pytać o skład. 

materac kokosowo – lateksowy  posiada wkład z pianki lateksowej i matę kokosową (dlatego często określa się go jako materac kokosowy). Dzięki temu jest wytrzymały i elastyczny. Ma właściwości antyalergiczne i sprężystość punktową ) ugina się tylko w punktach nacisku). Zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa podczas snu. 

– materac sprężynowy ma dwa oblicza: bonellowe i kieszeniowe. Potencjalnemu użytkownikowi pozostaje więc wybór: materac bonellowy czy kieszeniowy. Materac bonellowy posiada sprężyny o dużej elastyczności powierzchniowej (im większy nacisk ciała na materac, tym większa siła wypierania sprężyn). Materac kieszeniowy zawiera natomiast sprężyny działające niezależnie od siebie i uginające się tylko w punktach nacisku. Idealnie dopasowuje się do ciała. 

 

Co jest lepsze? Materac piankowy czy sprężynowy?

 

Trudno określić co jest lepsze: materiał piankowy czy sprężynowy.  Jedne i drugie mają swoje zalety i swoich zwolenników. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań użytkownika. 

materac piankowy zbudowany z jednej lub kilku warstw pianki jest znacznie lżejszy od sprężynowego; można go stosować na rozmaitych stelażach: w tym podnoszonych i przeciwodleżynowych. Z tego względu doskonale sprawdza się w przypadku dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Materac kokosowy (materac kokosowo – lateksowy), wysokoplastyczny, czy termoelastyczny zapewnia wentylację powietrza, dostosowuje się do kształtu i temperatury ciała. Pianki łatwo poddają się obciążeniom, więc doskonale wyśpią się na nich osoby o przeciętnej wadze ciała oraz te, którym ciągle zimno (a to za sprawą materiałów termoplastycznych). 

– materac sprężynowy zapewnia niezależne działanie oraz wysoką elastyczność. Sprężyny niezależnie od siebie dopasowują się do pozycji ciała, co wpływa na lepszy komfort snu. Jest znacznie bardziej odporny na duże obciążenia, więc z pewnością lepiej niż piankowy sprawdzi się w przypadku osób cięższych. Jako, że każda sprężyna reaguje oddzielnie zadowoli także śpiące razem pary – przy zmianie pozycji partnerzy nie będą budzili się wzajemnie. 

 

Wygodny materac to dobry sen

 

Wygodny materac do dobry sen, a dobry sen to siła i energia na kolejny dzień. Dlatego też wybór odpowiedniego materaca jest tak ważny. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model weźmy pod uwagę: wiek, wagę, zdrowie, sprawność, skłonność do alergii oraz to, czy będzie przeznaczony dla jednej osoby, czy dla pary. Właśnie te czynniki wpływają na nasz wybór. Materac piankowy czy sprężynowy? Jeżeli piankowy, to czy aby na pewno materac kokosowo lateksowy? Jeżeli zaś sprężynowy to materac bonellowy czy kieszeniowy? Te dylematy pomogą nam zawsze rozwiać pracownicy sklepu. Pamiętajmy tylko o jednym: komfort snu jest bardzo ważny. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *