Lampy zapachowe i wkłady do nich

Szukasz nowych dekoracji do swojego domu? Idealnym elementem dekoracyjnym będzie lampa zapachowa, której popularność rośnie z każdym rokiem. Lampy tego typu przyjmują przeróżne kształty, a także zapachy, tym samym każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej opisujemy, czym są lampy zapachowe i jak one działają. 

Lampy zapachowe – czym są? 

Lampy zapachowe zostały wynalezione w XIX wieku przez aptekarza – Maurice’a Berger’a. Początkowo była to zwykła szklana butelka wyposażona w palnik, natomiast wraz z upływem czasu nadawano tym lampom nowe kształty, dodawano kolory i zdobniki, a także kompozycje zapachowe. Obecnie lampy zapachowe dostarczają pięknego zapachu za sprawą katalitycznego palnika. Dodatkowo lampy te oczyszczają powietrze, a więc mają funkcję dezynfekującą. 

Lampy zapachowe – jak działają?

Lampa zapachowa składa się z kilku elementów tj. pojemnika, palnika katalitycznego, nakładki oraz gasidła. Z uwagi na to, że lampa zapachowa jest urządzeniem, należy rozpalać lampę zgodnie z przyjętymi procedurami. 

W pierwszej kolejności trzeba przygotować odpowiednie stanowisko w celu rozpoczęcia procesu katalitycznego. Powierzchnia, na której położymy zakupioną lampę, powinna być odporna na wysokie temperatury oraz plamy.

Po przygotowaniu podłoża i ustabilizowaniu lampy trzeba umieścić w niej płyn zapachowy, który zastępuje wkład woskowy występujący w tradycyjnych świecach. Płyny zapachowe stanowiące wkłady do lamp zapachowych są dostępne w perfumeriach oraz drogeriach. Aby zaaplikować wkłady do lamp zapachowych, należy zdjąć nakładkę zabezpieczającą. Zaleca się, by nie zalewać do pełna lampy płynem w ramach bezpieczeństwa. 

Gdy już wlejemy płyn zapachowy, powinno się umieścić palnik w szyjce i przykryć lampę gasidłem. Następnie pozostawiamy lampę na 20 minut w celu nasiąknięcia knota olejkiem zapachowym. Po upływie czasu zdejmij z lampy gasidło i podpal knot. 

Powstały płomień, trzeba zgasić po 3-4 minutach i nałożyć z rozwagą nakładkę. Po stłumieniu płomienia w lampie następuje proces dezynfekcji powietrza i uwolnienie przepięknego zapachu.