Shaker kolarski – co to takiego i dlaczego warto go wybrać zamiast tradycyjnego bidonu?

Bez względu na to, czy trenujesz na siłowni, czy jeździsz rowerem, musisz mieć świadomość, że uzupełnianie płynów jest konieczne. Niektórzy piją tylko wodę, jednak dobrze dobrany napój izotoniczny, który uzupełni elektrolity, jest z pewnością lepszą opcją. Jaką butelkę zatem wybrać, aby mieć pewność, że jest bezpieczna dla zdrowia, a zarazem pozwoli dokładnie wymieszać wszelkie odżywki używane podczas treningów? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Nie tylko dla barmanów

Shaker kojarzy się wielu osobom z barmanem, który przygotowuje w nim drinki. I słusznie. Właśnie ten zawód sprawił, że producenci asortymentu sportowego poszli o krok dalej i przygotowali dla swoich klientów nowe butelki, które umożliwiają im przygotowanie koktajli czy “drinków energetycznych”. Również rowerzyści mogą zaopatrzyć się w specjalne shakery kolarskie, dzięki którym podczas jazdy będą mogli uzupełnić elektrolity.
Czym wyróżnia się wspomniany wyżej produkt? Jest to niewielkie naczynie, które zostało wyposażone w specjalną miarkę. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne odmierzenie odżywki, którą w późniejszym etapie dodaje się do napoju. Shakery kolarskie do złudzenia przypominają tradycyjne bidony, co niejednokrotnie mogło zmylić niedoświadczonych zawodników.

Działanie shakera – nawet dziecko poradzi sobie z przygotowaniem izotoniku

Jeśli myślicie, że zasada działania shakera jest skomplikowana, musimy Was rozczarować – jesteście w błędzie. Wystarczy tak naprawdę umieścić w nim wszystkie niezbędne składniki i potrząsnąć nim kilka razy. Dzięki temu wszystko zmiesza się ze sobą. Bardziej zaawansowane technologicznie butelki mają wbudowane specjalne kieszonki na tabletki. Rozwiązanie to znacznie zwiększa komfort użytkowania butelki. Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie, warto zastanowić się nad tym, czy wybrać shaker ręczny, czy automatyczny. ten drugi z pewnością sprawdzi się podczas zawodów kolarskich, kiedy rowerzysta nie ma czasu na samodzielne mieszanie napoju.